Nedělní houbaření

Nedělní dopoledne dne 29. 9. 2019 patřilo nejen milovníkům houbaření, ale i všem, kteří si chtěli tento den zpříjemnit procházkou lesem a dozvědět se zajímavé informace o lese a zejména o houbách. Na akci nazvané „Nedělní houbaření“ se nás u hájenky pod Chrástkou sešlo přibližně dvacet a po krátkém úvodním slovu pana mykologa Pavla z Prostějova jsme se společně vydali na vycházku lesem.

Úvodních pár slov mykologa Pavla

Les Chrástku jsme vytipovali z důvodu toho, že se jedná o lesní porost v těsné blízkosti obce a na relativně malém prostoru projdeme lesem smrkovým, listnatým i smíšeným. Tato lokalita tedy slibovala, že zde najdeme spoustu různorodých hub.

Naše očekávání se splnila, hned po vstupu do lesa jsme nacházeli první houby a po celé dvě hodiny houbaření měl pan mykolog plné ruce práce. Kromě běžných hub jako jsou žampióny, bedle, babky, panšťáci (suchohřiby) nebo praváci (hřib smrkový) jsme z jedlých hub nalezli i ne běžně známé druhy, jako jsou např. masák (muchomůrka růžovka), muchomůrka šedivka, holubinka bukovka a holubinka mandlová. Pan mykolog nás samozřejmě obeznámil i s houbami nejedlými a jedovatými, kterých v našem lese roste také bezpočet. Za zmínku stojí třeba muchomůrka tygrovaná nebo muchomůrka zelená, nejedlý krásnorůžek lepkavý. V rámci přednášky jsme se dozvěděli, že houbaření není jen sběr hub, ale je to o všeobecné znalosti lesa a našem chování se k přírodě. Pan mykolog se nám např. svěřil i s tím, že v zimním období chodí s přáteli do lesa sbírat odpadky po neukázněných houbařích, tak aby byl les na další sezónu zase čistý a hezký.

Já jsem třeba nikdy nesbíral růžovky a díky této vycházce jsem objevil další velmi chutnou houbu, kterou již do budoucna nebudu přehlížet a mylně se domnívat, že se jedná o houbu nejedlou. Je ovšem velmi důležité rozeznávat u této houby základní znaky, aby nedošlo k záměně s jedovatou muchomůrkou tygrovanou. Barva růžovky je vždy růžová a prsten je rýhovaný. Pokud si samozřejmě nejste při sběru bub jisti je nejlepší houbu raději nesbírat nebo se poradit s odborníkem.

Osobně si myslím, že nedělní houbaření bylo pro všechny účastníky velmi zajímavé a každý si z této akce odnesl nějakou užitečnou informaci, plný košík hub nebo přinejmenším příjemný zážitek z příjemně stráveného dopoledne.

Pevně doufám, že se i v budoucnu společně setkáme při podobných akcích pořádaných našim sdružením.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.