Lovci a hledači

Geocaching není dávno hrou pro pár šílených geeků. Zasloužilo se o to i přidání GPS do chytrých ( a někdy i obyčejných) mobilů. Ale pořád je to zábava pro velké i malé.

Zdá se to neuvěřitelné, ale už je to opravdu dvanáct let. Na prvního máje roku 2000 totiž americká administrativa vypnula umělou "civilní" chybu GPS navigace a najednou bylo možné určit polohu s přesností na metry. O den později popsal Dave Ulmer nápad na hru Stash Hunt a o den později umístil první "poklad". Další den přišel první nálezce. Hned z počátku bylo vše vymyšleno v podstatě na principech pozdějšího webu 2.0 - schránky zakládali samotní hráči, když si z "pokladu" něco vzali, museli do něj umístit něco jiného. Ještě v květnu také vznikl název Geocaching. Česko se připojilo o rok později. Dnes je na světě přes 1,5 milionu schránek a jejich počet na území ČR se blíží 30 tisícům.

Lovte zážitky

live map

Hledat v keškách něco cenného je celkem zbytečné, mnohem zajímavější je nechat se keškami přilákat na zajímavá místa. Ani hlednači pokladů ale nezůstanou bez odměn - pro děti je pokladem skoro vše, ti větší si mohou užít přemístění tzv. trackovatelných předmětů. Ty si nesmíte nechat, naopak je téměř povinností jejich spatření či přemístění zalogovat na geocaching.com. Nejenže jsou často krásné, ale je zábavné sledovat, jak se jim daří dosáhnout svého cíle: někdo pošle geocin na památeční cestu kolem světa, někdo vypustí travelbug se skromnějším cílem "navštívit všechny české rozhledny".

Jak moc si z lovu keší uděláte sport, to je jen na vás. Pokud budete sbírat jen základní městské keše a drive-iny, moc se nezapotíte. Na opačném konci jsou extrémní pokladnice, k jejichž vyzvednutí potřebujete horolezeckou výbavu a odpovídající fyzičku. Většina kačerů spojí hledání spíše s pěší turistikou, perfektní je spojení s výletem na kole, kde o nedostatku pohybu určitě nelze mluvit.

TIPY:

- U keší vždy koukněte na obtížnost nalezení i na obtížnost terénu

- V prvním případě je to jen na vás, ve druhém budete občas potřebovat vhodné vybavení - když už budete používat GPS, zapněte si i logování.

- Můžete porovnávat výkony ( u sportovní varianty) nebo si synchronizovat souřadnice do fotek( u té turistické) - zaznamenávat nalezení či nenalezení kešky není jen "soutěž" s ostatními. Po čase zjistíte, že je to svělý deník vašich aktivit.

- Prémiové (placené, 30 ročně) členství na geocaching.com vám umožní třeba lepší filtrování keší nebo okamžité upozornění při aktivaci nové keše ( a vy se můžete vydat na tzv. FTF - first to find, první nálezce nové keše) - pokud v geokešingu tpete, určitě vám pomůže wiki.geocaching.cz

Zdroj: Computer 9/12

Související články:
S krabičkou na krabičky (22.02.2013)
Geocheckpointing (08.05.2012)
Geocaching (06.05.2012)

Autor:administrator, 22. 02. 2013 | Přečteno: 3222 | Rubrika: Geocaching | Komentářů: 0 | Informační e-mailVytisknout článek

Pridat.eu
Zpět nahoru

Je Vám smutno? Máme pro Vás vtip.

Na olympiade se ve finale volneho stylu potkali na zinence Rus Medvedev,
nechvalne znamy svym specialnim drzenim zvanym preclik, a cesky borec Vohrada,
chlapek protrely zivotem. Trener naseho borce pred zapasem provadi instruktaz:
"Pepo, koukej se od nej drzet daleko. Jestli se ti jednou dostane na telo a
chytne te do precliku, jses ztracenej. Jeste nikdo se z toho drzeni nedostal!"
Zapas zacal. Oba stokilovi borci okolo sebe pomalu krouzi, obcas zkousi
nenapadne vypady. Pak se najednou Rus vymrstil, placnul svoji obrovskou tlapou
Pepu pres zada. Tomu se podlomila kolena a Rus uz byl za nim a doslova ho
zmacknul svym obavanym drzenim. Divaci uz jen cekali na hvizd rozhodciho, kdyz
v tom najednou Rus s prekvapivym vyrazem ve tvari vyletl do vzduchu, placl
sebou na zem a Pepa mu pristal na hrudi. Protoze s dechem vyrazenym jednim
metrakem zive vahy se blbe zapasi, rozhodci odklepl vitezstvi Pepovi. Ten se
ihned po zapase vymanil z hloucku novinaru a zamiril do saten. Tam ho trener
zpovidal, jak se mu povedlo Rusa preprat. Pepa povida:
"No, kdyz me prastil a pak zmacknul, zatmelo se mi pred ocima. Nemohl jsem se
skoro hybat, ale kdyz jsem znovu otevrel oci, primo u huby jsem mel koule. Tak
jsem trochu pootocil hlavu a vsi silou se zakous. A nikdy bych neveril, kolik
energie v sobe clovek najde, kdyz se kousne do vlastnich kouli!"
Design provided by Free Website Templates.