Geocaching

Geocaching

Chcete prožít opravdové dobrodružství?

Ve vaší blízkosti se ukrývá řada pokladů, které čekají, že je objevíte!

Za dobrodružstvím a zážitky se nemusíte vydávat k moři, ani do dalekých zemí. Nepoznaná místa, nové přátele a nevšední zážitky najdete stejně dobře i u nás doma. Stačí k tomu navštívit stránky Geocaching.com, vybrat si cíl cesty, sbalit mapu, mobil s navigací nebo nejlépe outdoorový GPS a vyrazit.

Co je Geocaching ?

Geocaching je celosvětová hra založená na úkrývání a hledání schránek umístěných v přírodě.

Pozice schránek jsou zveřejněny na stránce geocaching.com pomocí zeměpisných souřadnic. Na uvedené zeměpisné souřadnice se dostanete pomocí mapy, mobilu s GPS nebo nejlépe pomocí turistické GPS navigace.

Na světě je dnes více jak 1 milión skrýší, z čehož je více než 17000 na území ČR.

Při Geocachingu zažijete nová dobrodružství, potkáte nové přátele a poznáte řadu úžasných míst mimo značené turistické trasy, na které byste se jinak nedostali.

 

Co obsahuje schránka hry Geocaching?

Nejběžnější schránka (nebo "keš" z anglického výrazu ?cache?) obsahuje zápisník (tzv.Logbook), tužku a pár drobností, jako jsou drobné reklamní předměty. Schránka může obsahovat také speciální předměty( např.Travelbug nebo Geocoin), které putují ze schránky do schránky a plní určité úkoly.

Největší odměnou hráče ale ve většině případů není obsah schránky, ale zážitky spojené se samotným hledáním skrýše.

 

Základní pravidla při nalezení ?keše?

  • pokud si něco ze schránky vezmete, zanechte v ní na oplátku něco stejné nebo vyšší hodnoty.

  • Zapište svůj nález do zápisníku (Logbooku) ve schránce.

  • Zapište svůj nález a zážitky spojené s hledáním na geocaching.com

 

 Návod jak začít s Geocachingem

 - navštivte stránky geocaching.com a založte si zdarma účet

- klikněte na volbu "Hide & Seek a Cache"

- pomocí mapy"Search with Gogole Maps" nebo pomocí zadání adresy či souřadnic se přibližte k místu, v jehož blízkosti chcete hledat keše.

- vyberte si keš ze zobrazeného seznamu a klikněte na ni

- zadejte její souřadnice do GPS

- pomocí GPS dojděte co nejblíže ke keši

- GPS vás navede na několik metrů od skrýše, v bezprostřední blízkosti se však musíte spolehnout na svůj úsudek a bystrost. Někdy vám s hledáním může pomoci rada (Hint), která bývá uvedena na webu v podrobnostech o keši.

- po nalezení keše zapište svůj nález do zápisníku (Logbooku).Pokud si něco z obsahu schránky vezmete, na oplátku zanechte věc podoné nebo vyšší hodnoty.

- vraťte schránku na původní místo, dbejte, aby vás nikdo při hledání zbytečně neviděl.

- svůj nález zapište na webu geocaching.com, podělte se s ostatními o své zážitky a fotografie

 

Zásady Geocachingu

 

Základní pravidla

Při Geocachingu dodržujte základní pravidla pro pohyb v přírodě (ohleduplnost, bezpečnost, ochrana životního prostředí). Dodržujte místní pravidla a zákazy. Potraviny, zbraně, drogy, alkohol ebo jiné závadné předměty do keše nepatří! Obsah schránky by měl být vhodný i pro rodiny s dětmi! Při hledání se pohybujte tak, abyste nevyvolali zájem ostatních lidí, kteří o hře Geocaching netuší (tzv."mudlové")

 

Než vyrazíte na lov

Vyberte si svoji schránku v takovém terénu a stupni obtížnosti, aby odpovídala vašim možnostem. Zbytečně se nepřeceňujte! Terén i obtížnost jsou hodnoceny hvězdičkami od 1 do 5 (1 je nejlehčí). I pokud hledáte podle GPS, je dobré mít vždy s sebou papírovou mapu. Vezměte si s sebou dostatek potravin, vody a oblečení. Nezapomeňte, že hledání se může oproti původnímu plánu protáhnout. Pokud máte novou GPS, naučte se ji ovládat ještě před tím, než vyrazíte, nezapomeňte náhradní baterie.

 

 Na lovu

Zaznamenejte pomocí GPS výchozí bod a historii vašeho pohybu, myslete na bezpečný návrat. Buďte šetrní k životnímu prostředí, nikdy v přírodě nenechávejte jakékoliv odpadky. V bezprostřední blízkosti schránky spoléhejte na svůj rozum, ne na GPS. Keše jsou často velmi dobře maskovány.

 

 Pokud jste úspěšně ulovili keš

Podepište se do Logbooku. Můžete si něco z obsahu schránky vzít, pokud na oplátku necháte předmět podobné hodnoty. Schránku po nálezu vraťte zpět na původní místo a vhodně zamaskujte. Podělte se s ostatními o své zážitky či fotografie na webu geocaching.com.

 

Typy keší ( ?keš? je české pojmenování schránky hry Geocaching)

tradicni

Tradiční keš

Souřadnice tradiční keše jsou uvedeny na webu geocaching.com. Keš je tvořena boxem, ve kterém se nacházejí minimálně zápisník a tužka. Keš může mít různou velikost a může být dosažitelná s různou obtížností, kterou naznačuje počet hvězdiček v popisu.

multikeš

Multikeš

K nalezní cílové keše musíte postupně projít několik stanovišť a úspěšně splnit zadané úkoly. Každý splněný úkol vám prozradí indicie k nalezení dalšího úkolu. Teprve finální keš je tvořen boxem se zápisníkem a tužkou.

mystery

Mystery keš

Ke zjištění souřadnice keše musíte splnit úkol uvedený na webu geocaching.com. Samotné souřadnice schránky nejsou na geocaching.com uvedeny.

event

Ebent keš

Keš, která upozorňuje na akci svolanou hráči Geocachingu(tzv."kačery") nebo jejich organizacemi. Na webu geocaching.com se dozvíte datum a souřadnice místa konání akce.

wherigo

Wherigo keš

 Wherigo je speciální hra, kterou je možné hrát jen s pomocí kompatibilních GPS navigačních přístrojů nebo mobilních zařízení vybavených GPS(např. Garmin Oreton). Jednotlivá Wherigo hra (zvaná také Cartridge) je spojena s určitým místem. Po dosažení tohoto místa se na displeji navigace začne odehrávat příběh, během kterého máte za úkol v terénu plnit různé úkoly. Wherigo spojuje pohyb v terénu s virtuální hrou na displeji navigace. Pomocí jednoduchého programovacího jazyka je možné své Cartridge hry Wherigo také vytvářet. Více informací naleznete na webu www.wherigo.com.

 

Zdroj: www.garmin.cz

Související články:
S krabičkou na krabičky (22.02.2013)
Lovci a hledači (22.02.2013)
Geocheckpointing (08.05.2012)

Autor:administrator, 06. 05. 2012 | Přečteno: 3916 | Rubrika: Geocaching | Komentářů: 0 | Informační e-mailVytisknout článek

Pridat.eu
Zpět nahoru

Je Vám smutno? Máme pro Vás vtip.

Novy kolega se pta starsiho zamestnance:
"Proc Anicce vsichni rikaji 'chripka'?"
"No, chripku uz mel kazdy!"
Design provided by Free Website Templates.