S krabičkou na krabičky

Autor: administrator <admin(at)trsicko.cz>, Téma: Geocaching, Zdroj: Computer 9/12, Vydáno dne: 22. 02. 2013

Dávno neplatí, že na pořádný geokešing musíte mít odolnou navigaci a pečlivou přípravu u počítače. Pokud se vydáte na kačerský trek přes rumunské Karpaty, určitě se bude hodit, ale trend vede spíše k pohodlí a "okamžitosti". Jestliže i tak dáváte přednost domácí přípravě s geocaching.com, asi nejvíce oceníte prémiové členství - umožní vám třeba nalézt keše podél naplánované trasy a pohodlně je synchronizovat do navigace.Vládnou tedy spíše smartphony s patřičným programem, přiněmž na své si přijde snad na každé platformě. I tady si pochopitelně můžete seznam keší připravit pedem - ať už v počítači nebo přímo v mobilu na vhodném datovém připojení ( ideálně Wifi). Stále častěji se ale rozmáhá hledání keší až v terénu - pro nalezení pokladů v nejbližším okolí nejsou potřeba rychlá data ani obrovský FUP, mobilní programy přenášejí informace velmi úsporně. Spolehlivým řešením jsou oficiální aplikace pro iOS, Android a Windows Phone 7, které najdete hezky pohromadě hned v úvodu www.geocaching.com/live. Jsou ovšem placené a poskytují v podstatě jen základní funkce.

ios

"Neoficiální" aplikace využívají různé vlastnosti serveru, případně API s názvem geocaching Live a vzhledem ke komerčnímu zaměstnání Groundspeak (provozovatel geocachingu) to často dělají tak trochu pokoutně -což se projeví zejména při změnách na serveru.

Android

Není překvapeném, že na této platformě je asi největší výběr programů s různou kvalitou. Určitě neuděláte chybu, když vyzkoušíte dvojci programů českého původu. Locus je významnou oficiálně spolupracujících aplikací, a přesto jde primárně o mapový program, v placené verzi Pro není modul pro geokešing vůbec špatný a získáte i svělou podporu offline map. Pro kačery, kteří chtějí mít v kapse jakoukoliv funkcionalitu geokešingu ( včetně spousty "zbytečných informací"), je tu zase neoficiální c:geo-opensource.

iOS

Na produktech Apple jenevhodnější pořídit placenou aplikaci. Pokud ale chcete hledání pokadu jen vyzkoušet, zkuste nejprve Geocaching Intro, což je také oficiální aplikace, obsahuje ale jen skutečně jen základní funkce pro příležitostné hledání. Naopak placená verze poskytne takřka plnohodnotné funkce, včetně možnosti okamžitého logování nálezu.

Windows Phone 7

Oficiální aplikace zde prakticky nemá konkurenci, už se ale blýská na lepší časy. Vyzkoušet můžete třeba Outdoor Navigation.

Blackberry
Nemá cenu dlouho hledat, vyzkoušejte aplikaci Cachesense, která má mimochodem sourozence i na Androidu.

Další platformy

Geocaching má své aplikace třeba i na Windows Mobile, nebo dokonce na telefon s podporou Javy. Dokud fungují, je vše v pořádku, problém je spojen v reakcích na změny chování serveru geocaching.com. Vývojáři i "údržbáři" už totiž od staré platformy pomalu opustili. Jednou zvýjimek je javový Handoor Geocaching u kterého stále probíhá vývoj.