Lovci a hledači

Autor: administrator <admin(at)trsicko.cz>, Téma: Geocaching, Zdroj: Computer 9/12, Vydáno dne: 22. 02. 2013

Geocaching není dávno hrou pro pár šílených geeků. Zasloužilo se o to i přidání GPS do chytrých ( a někdy i obyčejných) mobilů. Ale pořád je to zábava pro velké i malé.Zdá se to neuvěřitelné, ale už je to opravdu dvanáct let. Na prvního máje roku 2000 totiž americká administrativa vypnula umělou "civilní" chybu GPS navigace a najednou bylo možné určit polohu s přesností na metry. O den později popsal Dave Ulmer nápad na hru Stash Hunt a o den později umístil první "poklad". Další den přišel první nálezce. Hned z počátku bylo vše vymyšleno v podstatě na principech pozdějšího webu 2.0 - schránky zakládali samotní hráči, když si z "pokladu" něco vzali, museli do něj umístit něco jiného. Ještě v květnu také vznikl název Geocaching. Česko se připojilo o rok později. Dnes je na světě přes 1,5 milionu schránek a jejich počet na území ČR se blíží 30 tisícům.

Lovte zážitky

live map

Hledat v keškách něco cenného je celkem zbytečné, mnohem zajímavější je nechat se keškami přilákat na zajímavá místa. Ani hlednači pokladů ale nezůstanou bez odměn - pro děti je pokladem skoro vše, ti větší si mohou užít přemístění tzv. trackovatelných předmětů. Ty si nesmíte nechat, naopak je téměř povinností jejich spatření či přemístění zalogovat na geocaching.com. Nejenže jsou často krásné, ale je zábavné sledovat, jak se jim daří dosáhnout svého cíle: někdo pošle geocin na památeční cestu kolem světa, někdo vypustí travelbug se skromnějším cílem "navštívit všechny české rozhledny".

Jak moc si z lovu keší uděláte sport, to je jen na vás. Pokud budete sbírat jen základní městské keše a drive-iny, moc se nezapotíte. Na opačném konci jsou extrémní pokladnice, k jejichž vyzvednutí potřebujete horolezeckou výbavu a odpovídající fyzičku. Většina kačerů spojí hledání spíše s pěší turistikou, perfektní je spojení s výletem na kole, kde o nedostatku pohybu určitě nelze mluvit.

TIPY:

- U keší vždy koukněte na obtížnost nalezení i na obtížnost terénu

- V prvním případě je to jen na vás, ve druhém budete občas potřebovat vhodné vybavení - když už budete používat GPS, zapněte si i logování.

- Můžete porovnávat výkony ( u sportovní varianty) nebo si synchronizovat souřadnice do fotek( u té turistické) - zaznamenávat nalezení či nenalezení kešky není jen "soutěž" s ostatními. Po čase zjistíte, že je to svělý deník vašich aktivit.

- Prémiové (placené, 30 ročně) členství na geocaching.com vám umožní třeba lepší filtrování keší nebo okamžité upozornění při aktivaci nové keše ( a vy se můžete vydat na tzv. FTF - first to find, první nálezce nové keše) - pokud v geokešingu tpete, určitě vám pomůže wiki.geocaching.cz