O projektu

Autor: administrator <admin(at)trsicko.cz>, Téma: Tršicko, Vydáno dne: 06. 05. 2012

Dovolte mi abys se vám představil.

Jmenuji se Luděk Bednařík a již několik let se ve volném čase věnuji tvorbě webových stránek a tato činnost je pro mě v současné době asi jediným koníčkem, kterému se pravidelně věnuji.Na samém začátku jsem vystačil pouze s prostým HTML kódem a vytvářel webové stránky jen pro vlastní potřebu a pro své blízké. Postupem času, jak se vyvíjeli nové technologie a zvyšovala se má programátorská zručnost, rostla i má osobní potřeba a touha podílet se na nějakém větším a hlavně smysluplnějším projektu.

Mezi mé první projekty většího charakteru patří tvorba internetové prezentace pro MŠ Suchonice a SDH Tršice při kterých jsem se snažil stránky vytvořit tak, aby fungovaly na jednoduchém principu redakčního systému. Mým hlavním cílem bylo nabídnou webovou prezentaci s jednoduchou správou obsahu, tak aby si koncový uživatel mohl snadno a efektivně sám řídit obsah svého webu a já zůstal jen v roli administrátora, který řeší případné nefunkčnosti stránek nebo vytváří jejich nová rozšíření a vylepšení. Již na začátku své činnosti jsem se také rozhodl, že v rámci svého koníčku budu vytvářet webové stránky pro neziskové a veřejně prospěšné organizace z Tršické oblasti, tak aby můj velký koníček měl i nějaký smysl a já neseděl po večerech u počítače "jen tak" :-). Jak se říká: "Výjimka potvrzuje pravidlo" a tak jsem samozřejmě již vytvořil i komerční stránky. To byla ovšem opravdu pouze výjimka a pokud by o to nepožádali mí dobří známí, tak jsem je ve vší slušnosti odmítl.

Mimo jiné komerční tvorbou webových prezentací se přímo v Tršicích zabývá např. pan Vybíral a p. Polák. Takže pokud máte zájem mít vlastní ?komerční" webové stránky můžete se na oba pány s důvěrou obrátit.

Je to možná až neuvěřitelné, ale teprve začátkem roku 2011 jsem se poprvé začal nějak vážněji zajímat o skutečné redakční systémy(dále jen RS) jako takové. Vyzkoušel jsem jich více a to phpRS , Jomla , Drupal a WordPress .

Nakonec jsem zůstal u prvního z nich, u phpRS ver.č. 2.8.0, protože tento RS mi nabídl vše co jsem potřeboval a nebo mi dovolil si ?jednoduše" dodělat ostatní potřebné.

Osobně mám tento RS rád, protože nabízí velké množství doplňků ( pluginů), snadné rozšíření o své vlastní doplňky a dobrou čitelnost programového kódu. Navíc se ještě najde pár nadšenců, kteří zůstali tomuto RS věrni a podílí se na jeho, sice značně omezeném, vývoji. Tento RS samozřejmě má i své nevýhody mezi které určitě patří to, že již není oficiálně vyvíjen a byl vytlačen, jeho nástupcem, Jomlou. Marně již třeba budete hledat nové pluingy a layouty pro tento RS. Také jeho administrátorské rozhraní je poněkud, tedy hlavně po grafické stránce, zastaralé. Sice zastaralé, ale jinak plně funkční a dle mého názoru i velmi jednoduché na ovládání, což se u jiných RS nedá vždy říci.

Pokud bych to měl shrnout jednou větou, tak phpRS není dobrá volba pro běžného uživatele bez znalosti PHP kódu a tvorby webových stránek, který by si na této platformě chtěl vytvořit vlastní web, ale vhodnou volbou pro trošku zručnějšího programátora, který si chce postavit svůj web na robustním a zároveň "jednoduchém" RS.

A nakonec z pohledu uživatele stránek není vůbec důležité v jakém programovacím jazyce jsou stránky napsané, pro něj je nejdůležitější, že jsou stránky funkční, splňují jeho očekávaní a naplňují jeho potřeby.

Jak čas běží, tak přibývají další projekty a já najednou byl nucen řešit rostoucí problém s administrací těchto stránek. Pro uložení stránek jsem doposud využíval různé bezplatné web hosting, což vedlo k tomu, že se najednou správa jednotlivých stránek stala zcela nepřehlednou - bezpočet různých hostingů, přístupových hesel, nastavení, přítomnost otravných reklamních bannerů apod. Navíc dostupnost stránek, velikost přiděleného prostoru a jejich rychlost při načítání na bezplatných doménách nebyla a stále není zrovna ideální :-).

Proto se zrodila myšlenka (a hlavně tedy i potřeba) vytvořit nějaké ?úložiště" a veškeré tyto stránky dát na jedno místo a spravovat je centrálně. Od myšlenky už nebylo daleko k činu a začátkem roku 2012 jsem založil doménu 2 řádu kterou jsem, podle oblasti ve které žiji, nazval www.trsicko.cz.

Vlastní doména trsicko,cz by měla, dle mích představ, být nejen jakýmsi rozcestníkem ostatním subdoménám , ale měli by zde návštěvníci najít i užitečné informace, tipy na různé akce a výlety a v neposlední řadě i odkazy na jiné zajímavé webové stránky.

Pevně tedy doufám, že tuto doménu nebudu využívat jen já, ale že přinese užitek i Vám ostatním.